İyi iletişim kurmak, kaliteli sohbetler yapmak için 10 yol

Celeste Headlee’nin “10 ways to have a better conversation” konulu TED videosundan aldığım notları sizlerle paylaşmak istiyorum. Headlee, günümüzde yüzyüze konuşmak yerine artık mesajlaşmayı seçiyoruz, sohbeti, ikili iletişimi yavaş yavaş unutmaya gidiyoruz diyor ve kaliteli bir iletişim için 10 maddelik bir liste veriyor.

1 İletişim içinde iken asla birden fazla işi birden yapmayın. Konuşurken telefonunuzla oynamayın o anda orada olun, o anı yaşayın. Karşınızdakini dinlerken aklınızdan arkadaşınızla yaşadığınız tartışmayı, akşam yiyeceğiniz yemeği ve buna benzer konuları geçirmeyin. Dikkatinizi tamamen konuşmaya verin.

2 Ahkam kesmeyin. Konuşmaya bir şeyler öğrenmek amacıyla katılın. M. Scott Peck, gerçek bir konuşma kendini bir kenara bırakmayı gerektir der ki, çok haklıdır. Bildiğinizi göstermeye çalışmayın, dinleyerek öğrenmeye çalışın.

3 Sonu açık sorular kullanın. Kim, ne, ne zaman, nerede, neden, nasıl gibi 5N 1K sorularını sorarak sohbete başlayın. Kızdın mı, şaşırdın mı gibi soruların yanıtları net ve kısadır, evet kızdım, hayır şaşırmadım gibi. Onların açıklamalarına izin verecek sorular sorun. Nasıl bir şeydi, nasıl hissettirdi gibi. O zaman biraz durup düşünecekler ve sorularınıza daha ilgi çekici yanıtlar vereceklerdir.

4 Akışına bırak. Kafanda söyleyeceğin sözü düşünmekten önce karşındakinin anlattığına odaklan.

5 Bilmiyorsan bilmediğini söyle

6 Kendi tecrübeni başkası ile kıyaslama. Durumlar, yaşananlar hiçbir zaman aynı değildir. Ben de, benim de başıma gelmişti diye başlama. Unutma ki tüm beceriler bireyseldir. Bir gün birisi S.Hawkings’e IQ seviyesini sormuş, Hawkings, bilemiyorum, IQ seviyesi hakkında övünenler başarısız insanlardır demiş. Konuşmalar, reklam fırsatları değildir, kendinizi öne çıkarmayın.

7 Kendinizi tekrarlamayın. Kendimizi tekrarlamaya çok meyilliyiz özellikle çocuklarla olan diyaloglarımızda söylediklerimizi tekrar etmeyi çok seviyoruz.

8 Sıkıntılarınızı anlatmaktan uzak durun. Kimse bunu önemsemiyor. Sadece seni önemsiyorlar, neleri beğendiğinizi ortak noktalarınızı önemsiyorlar.

9 Dinleyin. Bu 10 madde içindeki en önemli kuraldır. Dinleme becerinizi geliştirmeye çalışın. Buda der ki; ağzın açıksa sen öğrenmiyorsundur. Dinlediğin kişiye yeterli dikkati vermiyorsan konuşmanın içinde olamazsın. Dikkatli dinlemek büyük bir enerji gerektirir, bir çoğumuz ne yazık ki anlamak için değil yanıtlamak için dinliyoruz.

10 Öz konuşun. Ağzınızdan çok aklınızı açık tutun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s