Hakkında

21 Kasım 1965’de Istanbul’da doğdum, ömrümün ilk 25 yılı Ataköy’de geçti, o açıdan nerelisin dediklerinde hemen Ataköy’lüyüm diyorum. Ataköy Lisesini bitirdikten sonra 1987’de İTÜ İnşaat Mühendisliğini bitirdim. 2007 yılına kadar birçok farklı projede birçok farklı görevde çalıştım. Mesleki bir blog olmadığı için detaya girmeyeceğim, ancak merak edenler mesleki blogumdan ve Linkedin sayfamdan okuyabilirler.

İnşaat Mühendisliğini çok sevdim, iş dünyasını fazla sevmedim, sevene de pek rastlamadım. 🙂 Fazla sevmesem de geçirdiğim süre içinde iş hayatında çok değerli dostlar kazandım, bu açıdan iş dünyasına da kaderime de teşekkür ederim.

2000 yılında, günde ortalama 4-5 saat uyuduğum günlerde, işten eve döndüğüm saatler içinde üzerinde uğraştığım yapirehberi.net sitesinin zaman içinde kariyerimi, hayatımı, yaşama bakışımı baştan aşağıya değiştirebileceğini başlarda hiç düşünmemiştim. Basit bir mesleki bilgi paylaşımını amaçladığım site ve mail grubu kısa sürede tahmin etmediğim bir ilgi gördü. Bu ilginin verdiği cesaret ile 2006’da bir arkadaşımla inşaat sektörünün sosyal ağ platformu 1insaat.com’u hayata geçirdik, site yayında olduğu 5 yıl içinde sektörden 50.000’in üzerinde üyeye ulaştı. Sosyal medya öncesi yapılmış ilk sosyal ağ sitelerinden biri olması bizler için çok heyecanlı bir deneyimdi. Birgün yaşadığın dönemler içinde hangisini tekrar yaşamak istersin dediklerinde bütün zorluklarına rağmen sanırım 1insaat.com ile geçirdiğim 5 yılı tekrar tekrar yaşamayı isterim. Bu site bugün sektörel portal olarak 1insaat.biz adıyla yayın hayatına devam etmekte.

2004-2012 yılları arasında İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinin Yönetim Kurulunda görev yaptım. 2012 sonrasında da İMO’ya delege olarak katkı vermeye çalışıyorum. Bu süre içinde mesleğe, şehire ve yaşadığımız topluma farklı bir açısı ile bakabilme fırsatına sahip oldum. Ne kadar verebildiğimi bilmiyorum ama çok şeyler aldım oda çalışmalarımdan. Her meslekdaşıma da meslek odaları ile bağlantılarını sıcak tutmasıını tavsiye ederim.

İnşaat Mühendisi olarak çalıştığım dönemde de internet üzerinde çalıştığım dönemde de inşaat sektörünün yaşadığı en ciddi sıkıntının doğru insan kaynağına ulaşmak konusunda yaşandığı gözledim ve 2008 sonrasında bu konu üzerine çalışmaya başladım. İK Firmamız 2008’den bugune 300’ün üzerinde inşaat firmasına 1000’in üzerinde teknik elemanın yerleşmesine katkı sağladı. Bu süre içinde Norveç’den Suudi Arabistan’a, Venezuella’dan Fas’a dünyanın dört bir yanındaki inşaat projelerine teknik eleman temin ettik.

2014 Kasım itibarı ile Beykent Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yapım Yönetim Dersleri vermeye başladım.

1982 yılında İnşaat Mühendisliği eğitimine başladığımda bir falcı böylesine farklı ve renkli bir kariyer hayatım olacağını bana söyleseydi ona inanmayıp, güler, bir taraftan da içimden keşke anlattığı gibi bir hayatım olsa, bu boşa geçmemiş bir hayat olur diye düşünürdüm. Ama böyle bir hayatın beni beklediğine de pek ihtimal vermezdim. 🙂

4 thoughts on “Hakkında

 1. cem bey iyi akşamlar
  BEN 1974 yılında İTÜ inşaat bölümünü bitirdim .bende 1990 yılından
  beri ataköylüyüm.inşaat müh.oadasındaki çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.
  başarılarının devamını diliyorum.

  Beğen

 2. Sn. Kafadar,

  ” Pekiyi her zaman iyinin dusmanidir ” ne dersiniz ?
  Saygilarimla,

  Osman Bekir KUNT ( Insaat Yuksek Muhendisi )

  Beğen

 3. Merhaba Cem Bey öncelikle bölümüme yeni yeni ısınmaya başladığım bir dönemdeyim, ne mutlu ki İstanbul Teknik Üniversitesi İnsaat Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.
  Geçirdiğim bu 2 sene içersinde dünyanın güzelliklerini gezip görmeye vakit harcamaktan, bölümüm adına kendime pek de fazla bilgi katmadığımı düşünüyorum. Ancak birkaç saat önce linkedin den sizi bulmam ile aradığım enerjiyi yakaladığım birisini bulmanın heyecanını yaşadım. Hemen yaptıklarınıza göz attım, başarılarınızı epey kıskandım 🙂 şimdi size müsadenizle birkaç sorum olacak,
  Düzenli olarak takip ettiğiniz web siteleri, dergiler, makaleler nelerdir? Bölümüm hakkında olan biteni takip etmek için kendimce çeşitli siteler buldum ancak sizin de önerileriniz vardır elbette.
  İkinci sorumsa, okudukça daha çok alan görüyorum, içimde bölümüme çok büyük bir heyecan var, bir an önce bu sektörde faydalı bir insan olmak istiyorum, ben ve benim gibi gençlerin takip etmesi gereken yol hakkında sizinle ve ya çevrenizden bize yol gösterebilecek birileri ile sürekli bir irtibat kanalı kurabilme imkanımız var mıdır?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s