Hakkında

Instagram: https://www.instagram.com/ckafadar2/

Twitter: twitter.com/ckafadar2

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/cemkafadar/

Udemy platformunda Şantiye Yönetimi Eğitimi: https://www.udemy.com/course/santiye-yonetimi-egitimi/

2 Mühendis YouTube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCGYz5OOz7e5X8ds0DNvTc8g

1987 yılında İTÜ’den İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. 1987-2007 yılları arasında Koç Grubu, Alarko ve Maya İnşaat’ta orta ve üst düzey yönetici olarak farklı inşaat projelerinde görev aldı. 2007’den bugüne kendi danışmanlık firması ile yönetim danışmanlığı, proje yönetimi eğitimleri, insan kaynakları hizmetleri konularında çalışmalarına devam etmektedir.

1987 yılından 1997 yılına kadar Koç Grubuna ait 800’ün üzerinde villadan oluşan Zekeriyaköy Projesinde saha mühendisliğinden proje müdür yardımcılığına kadar, şantiye yönetimine yönelik farklı görevlerde bulundu. Bu süreçte hakediş üretimi, alt yüklenici sözleşmelerinin izlenmesi ve satın alma yönetimine ilişkin projenin takibini kolaylaştıracak Dos ve D-Base tabanlı programlar üretti.

Alarko’da çalıştığı dönemde holding üzerinden projelerin teknik denetimi sağlayan kontrol ve değerlendirme departmanının kurulmasında görev aldı. Bu süreçte birçok farklı inşaat projesinin zaman, maliyet ve kalite kayıplarına neden olan noktalarını tespit ederek, bunların çözümüne ilişkin çok sayıda aksiyon planı üretti. Ve bu planların şantiyelerde uygulanmasını sağladı.

2002-2004 yılları arasında Alarko’nun inşaat firması olan Alsim’de projelerin yönetimini sağlamak amacı ile oluşturulan Proje Bilgi Yönetimi (PBY) sisteminin kurulması ve takip edilmesine yönelik çalışma grubunda yer aldı.

2004 yılında Alsim’de uluslararası iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan OHSAS 18001’in alınması sürecinde çalıştı. Belgenin alınmasının ardından merkez ve şantiyelerde firma içi OHSAS 18001 eğitimlerini verdi.

2005 ve 2007 yılları arasında IKEA Ümraniye ve IKEA Bayrampaşa projelerinde Teknik Müdür olarak görev aldı. IKEA İzmir Bornova projesinin teknik ofis koordinasyonunu Istanbul’dan yönetti.

2007’de yapı sektörüne yönelik insan kaynakları, eğitim ve yönetim danışmanlığı hizmeti veren 1inşaat Danışmanlık firmasını kurdu. Ağırlığı taahhüt sektöründen olmak üzere çok sayıda inşaat firmasına eğitim ve insan kaynakları konularında danışmanlık vermeye devam etmektedir.

2004-2012 yılları arası İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve odanın yayını olan İstanbul Bülten’de Yayın Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2014-2018 yılları arasında Beykent Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans öğrencilerine “Yapım Yönetimi” dersleri verdi. Ayrıca çok sayıda üniversite, meslek odası,  sivil toplum kuruluşları ve firmalara “Proje Yönetimi” ve “Kariyer Yönetimi” eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Uzaktan eğitim platformu Udemy’de yayınlanmakta olan Şantiye Yönetimi eğitimi 1000’in üzerinde katılımcısıyla inşaat sektörünün en geniş katılımlı sanal sınıfını oluşturmaktadır.

7500’ün üzerinde takipçisi bulunan Youtube kanalı 2 Mühendis üzerinden inşaat sektörü ve inşaat mühendisliğine ilişkin merak edilen sektör sorularına yanıt vermeyi amaçlayan videoları yayınlanmaktadır.

Mart 2020’den bu yana Business Channel TV kanalında haftalık yayınlanan “Cem Kafadar ile Proje Yönetimi” programını hazırlayıp sunmaktadır.

Nisan 2020’den itibaren Şantiye Dergisi’nde düzenli olarak köşe yazıları yayınlamaktadır.

İş yaşamı, inşaat sektörü ve hayata dair notlarına blogu cemkafadar.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

4 thoughts on “Hakkında

 1. cem bey iyi akşamlar
  BEN 1974 yılında İTÜ inşaat bölümünü bitirdim .bende 1990 yılından
  beri ataköylüyüm.inşaat müh.oadasındaki çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.
  başarılarının devamını diliyorum.

  Beğen

 2. Sn. Kafadar,

  ” Pekiyi her zaman iyinin dusmanidir ” ne dersiniz ?
  Saygilarimla,

  Osman Bekir KUNT ( Insaat Yuksek Muhendisi )

  Beğen

 3. Merhaba Cem Bey öncelikle bölümüme yeni yeni ısınmaya başladığım bir dönemdeyim, ne mutlu ki İstanbul Teknik Üniversitesi İnsaat Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.
  Geçirdiğim bu 2 sene içersinde dünyanın güzelliklerini gezip görmeye vakit harcamaktan, bölümüm adına kendime pek de fazla bilgi katmadığımı düşünüyorum. Ancak birkaç saat önce linkedin den sizi bulmam ile aradığım enerjiyi yakaladığım birisini bulmanın heyecanını yaşadım. Hemen yaptıklarınıza göz attım, başarılarınızı epey kıskandım 🙂 şimdi size müsadenizle birkaç sorum olacak,
  Düzenli olarak takip ettiğiniz web siteleri, dergiler, makaleler nelerdir? Bölümüm hakkında olan biteni takip etmek için kendimce çeşitli siteler buldum ancak sizin de önerileriniz vardır elbette.
  İkinci sorumsa, okudukça daha çok alan görüyorum, içimde bölümüme çok büyük bir heyecan var, bir an önce bu sektörde faydalı bir insan olmak istiyorum, ben ve benim gibi gençlerin takip etmesi gereken yol hakkında sizinle ve ya çevrenizden bize yol gösterebilecek birileri ile sürekli bir irtibat kanalı kurabilme imkanımız var mıdır?

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s