İMO Konya Şubenin “Şantiye Organizasyonu” Seminerim ile ilgili yayınladığı haber

img_0700

İMO Konya Şubesi’nin “Şantiye Organizasyonu” Seminerim sonrası yayınladığı haber

Seminere konuşmacı olarak katılan İnşaat Mühendisi Mehmet Cem Kafadar baş ağrıtmayan bir şantiye organizasyonu için çalışanların motivasyonlarını artırmaya yönelik ipuçları verdi. Şantiye organizasyonun da yer alan her birey projenin genel hedeflerini ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için kendilerine düşen payı bilmelidir diyen Kafadar iyi bir şantiye de ne yaptığınızdan daha çok nasıl yaptığınız, problemi nasıl çözdüğünüz önemlidir. Kötü şantiyelerde ise nasıl yaptığınızın bir önemi yoktur önemli olan ne yapar gibi göründüğünüzdür dedi.

Motivasyonun grip virüsü gibi inanılmaz bir hızla tüm ekibe bulaşacağını belirten Mehmet Cem Kafadar konuşmasına şu şekilde devam etti; Tüm çalışanlar hedeflere içtenlikle inanmalı, sahte görüş birliği olmamalıdır. Misyon ve hedeflerin içselleştirilmesi için ara ara toplantıların yapılması gerekir. Her projede iş sonu için zaman, maliyet, bütçe, kalite, İSG hedefleri vardır. Ara dönemler için de iş programına bağlı hedefler oluşturulmalıdır. Ancak motivasyon oluşturabilme becerisi gaz vermek anlamına gelmez insanları bir veya birkaç kez dolduruşa getirebilirsiniz ama bir süre sonra söyledikleriniz etkisini kaybedecektir. Herkes için geçerli olacak tek bir yöntem geliştirmeye çalışmak personelin motivasyon düzeyini yükseltmek için olumlu sonuç vermeyecektir. İnsanlara oldukları gibi değil olmaları gerektiği gibi davranmak gerekir. Goethe`nin dediği gibi insanlara oldukları gibi davranırsanız aynen öyle kalırlar. Fakat onlara olmaları gerektiği gibi davranırsanız, daha büyük ve daha iyi bir insan oluverirler. Kendine inanıldığını ve güvenildiğini hissetmesi kişide değişime neden olabilecek en etkili durumdur. Bu anlamda inanç yaratıcı bir güçtür. Ücretlendirme sisteminin adil olması maaştan daha önemlidir. Motivasyon açısından çalışanları, aldıkları maaşın miktarından çok şirketin ücretlendirme politikası ve genel sistemin adil ve güvenilir oluşu etkilemektedir. Dolayısı ile insanlarda, benzer işi yapan çalışma arkadaşlarından daha az kazanıyor olmanın rahatsızlığı tahmin edilenden daha fazladır. Organizasyonda yatay hiyerarşik yapı dikey hiyerarşik yapıdan daha verimli sonuçlar getirir. Katmanları artırdıkça iletişimi yok edersiniz statüler oluşur ve insanlar statü, gurur, makam peşinde koşmaktan iş yapamaz hale gelirler. Yatay hiyerarşik yapılanma şirketin hızını artıran karar verme mekanizmalarını hızlandıran ve verimi artıran bir yapılanmadır. Öncelikle insan olduğumuzu sonrasında mühendis olduğumuzu asla unutmamalıyız.“

Seminerin son bölümünde İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Serçe seminere olan katkı ve katılımları için Mehmet Cem Kafadar`a Konya hatırası bir de hediye takdim etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s