Hermitage Müzesi – St. Petersburg

Hermitage Müzesi

Hermitage ya da Rusçası ile ermitaj adı ile “inziva yeri” manasına gelen eski saray, Bolşevik Devriminden sonra ise yeni müze. Müzede üç milyondan fazla sanat eseri bulunuyor.

Düşünüyorum da, hamileyken müzeyi gezmeye başlayıp her esere 2 dk ayırsanız dahi, çıktığınızda çocuğunuzun muhtemelen ilkokul’a başlamış olması gerekiyor. 😊 İçi kadar pencerelerinden Neva ırmağını ve St. Petersburg’u seyretmek de bir o kadar keyifli.

Tüm bu eserleri farelerden korumak için müzede ellinin üzerinde kedi besleniyormuş. Geçtiğimiz yıllarda müzeyi ziyaret eden çocukların yaptığı kedi resimlerinden oluşan bir sergi açmışlar.

Leningrad kusatmasında Ruslar buradaki eserleri sarip sarmalayip topraga gömmüşler, sirf naziler sehri alirsa sanat eserlerini ele gecirmesin diye. Kuşatma yaklasik 3 sene sürmüş, cogu zamanlar eksi 20-30 derece sogukta. 4.5 milyon asker ve sivilin zaiyatina yol açmış ama Ruslar sehri teslim etmemişler Nazilere. Düşünsenize, insanlar yicek ekmek bulamiyor canindan vazgeciyor ama sanat eserleri dusmanin eline gecmesin diye ugrasiyor. Peki niye? Çunku dusman gelir gider ama gelecek nesillerin egitimi boyle sanatsal eserler ve faailiyetlerle olur ancak. Öyle ki kusatma zamaninda bile hic aksatmadan sanatın yaşamasını devam ettirmeyi başarmis Ruslar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s