Kızıl Meydan ve düşüncelerim…

Çocukluğumun kartpostallarında Kızıl Meydan’ın çevresindeki yapılar bana sanki çikolatadan yapılmış gibi görünürlerdi. Bilinç altımda Rusya ile çikolata, özellikle de beyaz çikolata (karlar altındaki Kremlin fotoğraflarından olsa gerek) arasında tuhaf bir bağ kurardım. Oysa ki arnavut kaldırımlı bu meydan, tarih boyunca çikolata ile hiç de ilgisi olmayan birçok idama, gösteriye, geçit törenlerine, mitinglere tanıklık etmiş. Meydanın bir köşesinde Lenin’in mozolesi, o mozolenin hemen yanında Luis Vuitton’in on metrelik çanta reklamını koyduğu pano. Diğer köşesinde ise Lenin’in mozolesine karşıdan bakıp adeta sinsi sinsi gülen içinde Max Mara, Boss, La Perla gibi markaların sıra sıra dizildiği Gum Alışveriş Merkezi. Kim hayal edebilirdi ki, Lenin’in yoldaşlarının torunları onu hem de Bolşevik Devrimini yaptığı bu meydanda yüz yıl sonra böylesine yalnız bırakacaklar…

Meydanin cevresindeki binalarin ve kremlin duvarindaki kulelerin ustunde bir suru direk ve bu direklerin ustunde de kocaman kocaman kizil yildizlar var. Eskiden o yildizlar yerine, Rus İmparatorluğunun simgesi olan, cift basli kartallar varmis. Ters yönlere bakan bu iki baş, Rusya’nın hem doğuya, hem batıya ait olduğunu, geleceğe bakarken, geçmişi de unutmadıklarını simgelermiş.

Bir ilginç not da, Kızıl Meydan Moskova’nın sıfır noktası olarak kabul ediliyor. Bu sıfır noktasının mantığı ise Moskova sınırları içerisinde bulunan her yere mesafenin bu noktadan yola çıkarak hesaplanması. Bu bilgiyi öğrendiğimde, bir zamanlar dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen Sultanahmet Meydanı’mız aklıma geldi birden. Bu gördüğüm ikinci sıfır noktası meydanı demek ki. Hemen Google’a sarılıyorum, Sultanahmet meydanından sonra dünyanın sıfır noktası neresi olmuş diye. Google 1884’den beri İngiltere’nin Greenwich kasabası diyor. Umarım değişmeden oradaki sıfır noktasını da görebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s