Yeni bir işe “Evet” demeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Sadece iş teklifinde değil hayatın her aşamasında evet cevabını vermeden önce iyi düşünmek gerekiyor. “Evet”, kolay söylenebilen ama yüklediği sorumlulukları da bir o kadar fazla olan bir sözcük.
Bize çok sorulan bir sorudur, firmanın teklifini kabul ettim, sözleşme öncesi hangi konulara dikkat etmeliyim, neleri atlayabilirim? Bu ve benzeri sorulardan yola çıkarak hazırladığım kısa listenin işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum.
1) “Sen işe başla üç ay sonra tekrar masaya otururuz” ifadesi, içinde riskler taşıyor. 3 ay sonrası için bir taahhüt yapılacaksa bunun net olarak yapılması gerekiyor.
2) Sigortanız yatacak denmesi yeterli değil, sigortanızın alacağınız maaş üzerinden yatırılıp yatırılmadığını öğrenin.
3) Haftasonu mesai durumunu net öğrenin. Gerekli durumlarda mesai yapıyoruz cevabı ucu açık bir söylemdir, olabildiğince bu konuyu netleştirmeye çalışın.
4) İş tanımınız size açık ve net olarak anlatılsın. Bu konuda kafanıza takılan her şeyi en başında konuşun.
5) Kime ve hangi departmana bağlı çalışacağınızı öğrenin. Mümkünse organizasyon şemasındaki yerinizi görün.
6) Size imzalatılacak sözleşmeyi iyi okuyun, bir kopyasını kendinize alın. Kafanıza takılan noktalar olursa bir avukata danışın.
7) Deneme süresi olacaksa bunun süresinin ve ücretinin sözleşmede net olarak yazılmasını isteyin. Bu şekilde deneme süresinde sigortanızın ödenmemesi riskini ortadan kaldırırsınız. Bunu anlamanın en iyi yolu bordronuzun başlangıç tarihini kontrol etmektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s