1 Ocak 2016 Hedeflerim ve 2016 Sonu İtibari İle Gerçekleşme Durumları

2016 Hedeflerim ve Gerçekleşme Durumları

Günlüğüme ve bloğuma cemkafadar.net hayata dair daha fazla not yazmak. (+1000 kısa yazı/yıl) – 300 kısa yazı/yıl’da kaldım, geçen yılki 250 kısa yazı/yıl’ı aşmışım, görünen o ki 2016 için hedefi çok yüksek tutmuşum.
Felsefeye ve edebiyata yönelik daha çok kitap okumak (+40 kitap/yıl) – 42 kitapla yakalamışım. Ancak içlerinde ince aforizma kitaplarını düşündüğümde bu sayı beni pek de tatmin etmedi.

Güncel ve populer olandan olabildiğince uzaklaşmak. Sürekli manipülasyonlarla insanların düşüncelerini yönetmeyi hedefleyen gazete ve televizyon haberciliğinden uzak durmak. İnternet üzerinde alternatif haber ve düşünce sitelerinden gündemi takip etmek (t24, dunyalilar.org, indigo, cafrande, insanokur, diken, eksisinema, zaman zaman de eksisozluk) – Tamamıyla gerçekleştirdim. 3 yıl önce televizyon seyretmeyi bırakmıştım, bu yıl da gazete okumayı bıraktım. Beynimin ve ruhumun hafiflediğini düşünüyorum.
Kalitesiz olan şeyleri hayatıma sokmamak konusunda daha bir duyarlılık – Geçen yıldaki performansımdan memnunum:) olabildiğince zihnimin ve ruhumun kirlenmesine izin vermedim. Zarar veren müşteriler, yoran insanlar, yaratıcılığı engelleyen yazılar, yayınlar vb. bir çoğunu hayatımdan çıkarmayı başardığımı düşünüyorum ama daha temizlenecek çok şey var. 🙂

Daha çok film, daha çok film, daha çok film seyretmek (+170 film/yıl) – 120’de kaldım, 150 film/yıl (haftada 3 film) daha gerçekci bir hedef olacakmış.
Daha çok tiyatro seyretmek (+20 oyun/yıl) – Istanbul Tiyatro Festivalinin olduğu yıl olmasına rağmen 10’da kaldım ne yazık ki.

Yurtdışından daha çok futbol maçı seyretmek. Futbolun içindeki matematiğin insan zekâsını geliştirdiğini düşünüyorum, tabii Türkiye’de oynanan tuhaflığı kastetmiyorum, ona futbol bile demek yanlış olur, en iyimser deyim ile yoğunluğu düşük alt seviye bir top oyunu denebilir belki 😀 – Avrupa Futbol Şampiyonasındaki hemen hemen tüm maçları seyretmem rağmen, oynanan futbol bana tat vermedi, bu oyunun kuralları oyunu daha dinamikleştirecek şekilde revize edilmeli. 2016 yavaş yavaş futboldan uzaklaşmaya başladığım bir yıl oldu.

Daha az yemek daha çok hareket – 2 kilo aldım, daha dikkatli olmam gerekiyor. Harekette sorun yok 🙂

Yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğüm dostlarımın daha fazla yanında olabilmek – Bunu ben değil, dostlarım değerlendirebilir ancak, umarım başarılı olmuşumdur.
Daha çok fotoğraf çekmek (3000 fotograf/yıl) – Evet bunu gerçekleştirdim.

Spotify üzerinden farklı sanatçıları keşfetmek, bunun keyfini anlatamam ve herkese tavsiye ederim. Spotify’da oluşturduğum 100’ün üzerinde tematik listeyi takip edebilirsiniz. – Bunu da büyük ölçüde gerçekleştirdiğimi söyleyebilirim.

Sosyal medyaya ayırdığım zamanı daha iyi yönetmek, sosyal medyanın zamanımı çalmasını minimuma düşürürken (bunu sıfırlamak ne yazık ki mümkün değil 😊), sosyal medyadaki etkinliğimi artırmak. – Sosyal Medyaya ayırdığım zamanı daha iyi yönettiğimi düşünüyorum, özellikle Twitter bağlılığım büyük ölçüde azaldı sadece gerktiğini hissettiğim zamanlarda Twitter’i kullanıyorum. Sosyal Medya takibinden çok özellikle nitelikli site ve bloglardan daha çok yazı okuyorum.

Her zaman olduğu gibi çelişkilerimin izini sürüp, onlardan güzel sentezler üretebilmek. Dünyanın yeni buluşlardan çok, sentezlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, aslında yenilikler de bir şekilde yaşanmışlıklardan ortaya çıkan sentezler değil mi zaten?

1 Ocak 2016 Kozyatağı – 1 Ocak 2017 Kozyatağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s