Film Festivali Sonrası Notlarım

Her film festivali sonrası 2 haftalık küçük bir dünya turundan evime dönmüş gibi hissediyorum kendimi. Bir gün İran’da bir Taksi’de, ertesi sabah Avusturalya’da Aborjin’lerin arasında, aynı gece Berlin sokaklarında sıcak bir takipin içinde, bir sonraki gün İngiltere’de Ulusal Müze’deki ressimlerin hiç bilmediğim hikayelerini dinlerken, sonrası akşam Israil’de bir mahkeme salonunda, biraz sonra Fransa’da küçük tatlı bir köyde, bir sonraki öğlen Danimarka’da bir dağ evinde, ertesi sabah birbirinin içine girmiş hikayelerin yaşandığı İzlanda’da buluveriyorsunuz kendinizi. 3 ay boyunca dünyayı gezseniz sanırım bir film festivalinde gördüğünüz kadar renkli yaşamları, ilginç insanları görme şansınız yok. O açıdan Istanbul Film Festivali’nin de Film Ekim’inin de Istanbul’un en önemli zenginlikleri olduğunu düşünüyorum ve yıılar içinde büyüyerek gelişmesini diliyorum. Hele birbirinden sığ Hollywood filmlerinin haftalarca gösterildiği bir çağda gerçek filmseverler için bu 2 organizasyon harika fırsatlar sunuyorlar.
Bu festival, şu ana kadar takip ettiğim festivaller içinde en çok film seyrettiğim festival oldu. 33 filme bilet almıştım, hafta içi geceleri 2 film, haftasonları 6 film derken toplamda 27 filme gitme fırsatı yaratabildim, umarım bu yıl Film Ekim’inde ya da gelecek festivalde bu rekorumu kırarım. 🙂
Festival bitiminin güzel yanı filmden filme koştururken o filmler ile ilgili okuyamadığım yorumları, eleştirileri sakin bir kafa ile okuyup daha geniş bir perspektifte filmleri değerlendirebilme imkanı bulmak. Bir taraftan yoğun iş ortamının içinde kaçırdığım filmlerin ne zaman hangi sinemada vizyona gireceğini takip edip “Başka Sinema” programına göre ajandamı düzenleme telaşı, bir taraftan bu kadar güzel filmi seyrettikten sonra günlük yaşama dönmenin hafif burukluğu. Ama en güzeli de o filmlerin bıraktığı o kalıcı tadı hissetmek. İyi ki sinema var, iyi ki sinemayı seviyorum duygusunu yaşamak. Filmlerin senin içinde açtığı yeni yolları takip edip kaybolduğunu sandığın anda kendinle ilgili ummadığın bir keşifte bulunmak.
Her festival sonrası arkadaşlarımın ilk sordukları soru, en çok hangi filmleri beğendin, hangi filmleri tavsiye edersin sorusudur. Benim bu soruya yanıtım; öncelikle Taksi (10) olmak üzere Sihirli Kız (10), Güeros (9), Ben Ölmeden Önce (8), Sesiz Kalp (10), Tanrılarla Konuşmalar (7), Onur (9), Israil Usulü Boşanma (10), Küçük Ölüm (9), Hayatımın Şarkısı (8), Charlie’nin Ülkesi (9), Enayi (9) ve Fanusta Yaşayanlar (9)
Uzun zamandan beri yapmayı istediğim ama bir türlü fırsatını bulamadığım seyrettiğim filmlere yönelik kısa notlarımı blogumda paylaşma konusunda bu yıl kendime nihayet biraz vakit ayırabildim. Beni olumlu ve olumsuz etkileyen filmlere ilişkin notlarımı blogumdan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s