Dünya dört günlük çalışma haftasının nasıl uygulanacağını tartışıyor

Koronavirüs önlemleri yavaş yavaş hafifletilir ve şirketler ofislerine dönüş konusunda stratejiler geliştirmeye uğraşırken, çözümün “esnek çalışma” ile sağlanabileceğini düşünen büyük şirketler ve siyasetçilerin sayısı her geçen gün çoğalıyor.

Facebook, Perşembe günü yaptığı açıklamada, uzun vadeli bir eğilim olarak uzaktan çalışmaya daha çok ağırlık vermeyi planladığını bildirdi. 

Şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg çalışanlarına, “Temmuz ayında uzaktan çalışacak kadrolar açarak bu yönde bir adım atılacağını” duyurdu. 

Zuckerberg, önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde Facebook çalışanlarının yarısının, ofis binaları dışından çalışmasını hedefliyor. 

Daha önce Silikon Vadisi’nin diğer bazı teknoloji şirketleri de bu yönde kararlar açıklamış, örneğin Twitter isteyen çalışanlarının “sonsuza dek” evden çalışabileceğini söylemişti.

Başı teknoloji devleri çekiyor 

Dev teknoloji şirketlerinden Microsoft, geçen hafta Japonya’da dört günlük çalışma haftası uygulamasını denemeye başladı ve ilk haftanın sonunda çalışanların yorumları ve verimlilik açısından uygulama başarılı bulundu. 

Şirket, şimdi işyerleri yavaş yavaş açıldıkça “hibrid” bir çalışma düzeni stratejisi izleyeceğini söylüyor. 

Microsoft sözcüsü, çoğu çalışanının Ekim ayına kadar evden çalışmayı seçmekte serbest olduğunu söyledi. 

Uzaktan çalışma, evden çalışma oranının artması şirketlere aynı zamanda pahalı ofis alanlarından vazgeçme imkanı da sunuyor. 

Mastercard şirketi dünya çapında ofislerini birleştirip küçültme planları yaparken, Facebook’un da ABD’nin bir çok yerinde çalışma kümeleri oluşturma planları var. 

IT firması PeopleStrong’dan Adrian Tan “Covid-19 sonrası bir çok şirketin binalara yaptıkları yatırımları azaltacağını ve çoğu personelin evden çalışacağını düşünebiliriz. Şirketlerin farklı grupların ihtiyaçlarına ne tür farklı yanıtlar üreteceğini görmek ilginç olacak” diyor. 

‘Yeni Normal’ diye bir şey olacak mı?

Teknolojinin ve Zoom ile Google Meet gibi video toplantı olanaklarının da yardımıyla evden çalışmaya ve daha esnek çalışma düzenlerine geçen işletmelerin sayısı her gün artıyor. 

İngiltere’den insan kaynakları danışmanı Emily Draycott-Jones, “İş yerlerimize dönmeye başlarken yeni normali, yeni çalışma biçimlerini oluşturmak, iş trafiğinin azalması ve sosyal mesafe önlemlerinin daha kolay uygulanmasına da katkıda bulunacak” diyor. 

Emily Draycott-Jones, “Covid-19, işverenleri üretkenliğin ofiste belli saatler çalışmakla sağlanabileceği şeklindeki geleneksel düşünme biçiminden kopardı” diye ekliyor. 

Çalışma düzenini değiştirenlerden bazıları: 

  • Amazon – Çalışanlarına en az Ekim ayına kadar evden çalışma seçeneği veriyor. 
  • Barclays – 70 bin personelini şu anda evden çalıştırıyor. Bankanın Genel Müdürü Jes Staley ‘Şehir merkezinde büyük bir ofisin artık geçmişte kalmış olabileceğini’ söyledi. 
  • Facebook – Uzun vadede uzaktan çalışmaya yönelme stratejisinin parçası olarak, evden çalışmayı 2020 yılı sonuna kadar uzattı.
  • Google – Çalışanlarının yıl sonuna kadar evden çalışabileceğini açıkladı. 
  • Mastercard – Çalışanlarının çoğunun ‘dönmeye hazır hissedinceye kadar’ evden çalışabileceğini bildirdi. Ayrıca dünya çapında ofislerini azaltmayı planlıyor. 
  • Microsoft – Ekim ayına kadar çoğu çalışanının evden çalışmayı sürdüreceğini açıkladı. 
  • Royal Bank of Scotland – Personel en az Eylül sonuna kadar evden çalışmayı sürdürecek.
  • Spotify – 4 bini aşkın çalışanının çoğu yıl sonuna kadar evden çalışacak. 
  • Twitter – İsteyen personeline sürekli olarak evden çalışma seçeneği sundu. 
  • WPP – Dünyanın en büyük reklam ajansı ofise dönüşün gönüllülük esasına göre ve esnek bir şekilde gerçekleşeceğini açıkladı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s