Sevgili arkadaşım Müjde Alganer’in yeni kitabı Ziziro

Sevgili arkadaşım Müjde Alganer’in yeni kitabı Ziziro geçtiğimiz hafta yayınlandı. Henüz okuma fırsatım olmadı ama en kısa sürede okumak istiyorum. Bana bu hikayeyi bir bitki yazdırdı diye başlıyor söze. Sadece bu kadarı bile çok etkileyici değil mi? 😊 Müjde Ayşe Alganer

Sıra dışı bir kadının içten duygu ve düşünceleriyle örülmüş, zamansız bir yolculuk vaat eden, zeytinli ve cırcırböcekli bir hikâyeye davetlisiniz.

Bu hikâyeyi bir bitki yazdırdı. Şaka değil… Bitkiler canlıdır ve hafızaları vardır.

Duygu ve düşünceleri, tahminlerin ötesinde hisseder ve kaydederler.

Ama bu hikâyenin niyeti, bitkilerin zeki dünyalarını anlatmak değil. Anlatılan onca şeyin arasında aslında sadece biri bu: Bütün varlıkların birbirine görünmeyen bağlarla bağlı olduğu gerçeği. Hikâyenin kalbinde ise tutunamayan genç bir kadın var.

Sıra dışı bir genç kadının, annelik, kadınlık ve ilişkiler hakkındaki anlam arayışının, var oluş sıkıntılarının, hayata değer katma çabasının ekseninde gelişen bir hikâye elinizdeki. Sıra dışı kendini bildi bileli sorular sorar, cevaplar arar.

Hele de o kritik kararının etrafında dönerken annesinin ne düşündüğü öyle önemlidir ki… Sorularının cevaplarını ararken annesiyle farklı zaman ve zeminlerde yaptığı konuşmalar, geçmişinden kalbine taşıdığı birkaç insan, zihninin aynasında gezinir durur.

Çıktığı bu batini yolculukta ona, saksıda yaşayan bir zeytin ağacı ve ağustosböcekleri de eşlik edecektir!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s