Proje Yönetimi ve PMI Metodu

Project-Management gorsel
Proje Yönetimi ve PMP sertifikasına ilişkin bana çok sorular sorular üzerinden hazırladığım yazı dizisinin ilk bölümü: Proje Yönetimi ve PMI Metodu
İnşaat mühendisi olarak hepimiz proje bazlı çalışıyoruz. Okul yıllarında edindiğimiz teknik bilgilerin yanı sıra bir projenin yönetilmesinde sadece teknik bilgiler yeterli olmuyor. Alaylı olarak bir gün içinde pek çok sorunlu mücadele ediyor, belki de gün içinde yangını söndürmek adına gereğinden fazla gayret gösteriyoruz.
Halbuki, dünyada proje yönetimi üzerine geliştirilmiş terminolojiler ve metodolojiler mevcut. Projelere paydaş olan kişilerin aynı dili konuşması ve projeleri belirli disiplinlere göre yönetmesi projede yaşanabilecek riskleri azaltacaktır.
İşte bu noktada karşımıza Project Management Institute (pmi.org) diye bir örgüt çıkıyor. Bu örgütün merkezi Amerika’da fakat terminolojisi ve metodolojisi dünyada en fazla kabul gören örgüttür.
PMI metoduna uygun projelerin yönetilmesiyle kurumlar daha planlı hareket ediyorlar. Bu da projelerin zaman ve maliyet açısından tasarruf etmesine imkan sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s