Seyircinin hikayenin kurgusunu yönettiği Bandersnatch filmi hakkında…

Netflix’te yayınlanan Black Mirror dizisinin son bölümü Bandersnatch’da, seyircilere farklı bir deneyim yaşama imkanı sunuyor. Standart filmlerden farklı olarak seyreden filmde kendisine sorulan seçenekler arasından seçim yaparak filmin kurgusunu bir ölçüde kendi yönlendirebiliyor.

Yeni yılın ilk günü, büyük bir merakla beklediğim Bandersnatch’ı farklı seçenekleri test ederek izledim. Bu ilginç deneyimin benim üzerimde bıraktığı etkiyi filmle ilgili ipuçları vermemeye dikkat ederek anlatmak istiyorum.

Filmin kilit cümlesini bilgisayar oyunu tasarımı yapan ana karakter, bir bölümde tasarladığı oyunu anlatırken söylüyor: Bir iradeleri olduğunu sanıyorlar ama sonuçta ben karar veriyorum. Kaharamanın da dediği gibi kontrol ediyormuş algısının seyredene çok iyi verilmiş olduğunu düşünüyorum. Farklı seçimlerin getirdiği sonuçlar ve geri dönüşlerle yapılan seçimleri değiştirebilme imkanı, insanın dikkatini yoğun biçimde filme odaklamasını sağlıyor. Seyrederken, zaman zaman hangi seçimi yaparsam yapayım, sonunda çok da değişmeyecekmiş duygusuna kapılsam da, keyifli bir deneyim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bandersnatch sonrası, hikaye kurgulamada ve anlatımında yeni bir yol açılacaktır.

Benim klasik hikaye anlatımını mı, yoksa seçimi seyircinin/okuyucunun yaptığı çoklu sonlu hikayeleri mi tercih ettiğimi merak ediyorsanız, ben klasik hikaye anlatımından yanayım. Neden derseniz, çünkü ben okuduğum hikayede/romanda öncelikle kahramanın beni etkilemesini isterim, benim kahramanı etkilememi değil.

Bu farklı deneyimden sonra Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı’nın sayfalarına dönüyorum yeniden… 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s