Shostakovich’in 7. Senfonisinin hüzünlü hikayesi

Leningrad 08 Eylül 1941’de Nazilerce kuşatıldı ve 800 gün kuşatma altında kaldı. -35 derece soğukta insanlar kedi, köpek ve ceset etlerini yiyerek hayatta kalmaya çalıştılar. Bu kuşatma 20.000.000 asker ve sivilin ölümüne yolaçtı. Ünlü Besteci SHOSTAKOVİCH 7.senfonisini bu korkunç koşullar altında besteledi. Bestenin prömiyeri olağanüstü zor koşullarda yapıldı. Orkestra üyelerinin bazıları kayıptı, buna rağmen senfoni 09 Agustos 1942’de ilk kez çalındığında orkestra üyelerinden bazılarının açlıktan fenalaştığı görüldü. Nazi bombalamaları Sovyet yayılım ateşiyle durdurulmuştu. Cepheye yerleştirilen hoparlörlerden konser naklen yayınlandı. Onca yokluk ve acı bile konser bileti için Leningradlıların sıraya girmesine engel olamadı ve bu senfoni Rus Halkı için işgale karşı bir direnç sembolü oldu. 872 gün süren kuşatmada asker sivil 20.000.000 kişi öldü. Sovyetler bir yıl sonra Berlin’e girerek Kenti ele geçirdi. Senfoni’yi dinlemenizi öneririm.

İnsanoğlu, savaşlar ve emperyal devletlerin doymak bilmez istekleri yüzünden daha ne kadar acı çekecek ve yaşananlardan hiç ders alınmayacak mı? Bilmiyorum…

1 thought on “Shostakovich’in 7. Senfonisinin hüzünlü hikayesi

  1. Üstelik sanat gibi güzellikler varken… Bir yandan acının sanatı beslediği de bir gerçek. Konfor alanından üretkenlik çıkmazmış ya! Merak ediyorum, acılar olmasaydı sanat nasıl bir sanat olurdu diye… Saygılarımla.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s