Eğitim görmemiş insanlar arasında sıkça görülen sağlam sağduyu neden kaynaklanır?

Tahmin ediyorum, siz de çok karşılaşmışsınızdır iyi bir eğitim alma imkanı olmamış ama sorun çözme, hayatı anlama ve yorumlama konusunda bilgeleşmiş insanlara. Özellikle Anadolu seyahatlerimde böyle insanlarla konuşma fırsatım çok oluyor. Onların dünyaya, yaşama yönelik yaklaşımlarını, hikayelerini dinlemek hoşuma gidiyor. Sohbet sonrası yanımdaki dostlarım bana diyorlar ki, bu insan bir de okusa ise kimbilir nasıl olurdu? Hayır diyorum onlara, bu insan okusa idi, büyük olasılıkla şu anki saflığını ve derinliğini kaybetmiş olacaktı o hepimizi birbirine benzetmeyi hedefleyen eğitim sistemi içinde. Bu Pazar sabahı, Schopenhauer‘un bu konudaki ilginç yaklaşımını okuduğumda hemen sizlerle paylaşmak istedim.

Schopenhauer, bakın ne diyor; “Genel fikirlerin yanlış uygulanmasından kaynaklanan hayata dair yanlış görüşlerin, sonradan uzun yılların tecrübesiyle düzeltilmesi gerekmektedir ve nadiren tamamen düzeltilebilmektedir. Eğitim görmemiş insanlar arasında sıkça görülen sağlam sağduyu sahibi insanlara okumuşlar arasında bu kadar az rastlanmasının sebebi işte budur.”

1 thought on “Eğitim görmemiş insanlar arasında sıkça görülen sağlam sağduyu neden kaynaklanır?

  1. Eğitimle ulaşılan cehalet kitapsız cehaletten daha derin olabiliyor. Eğitim bilgiyi artırıyor belki ama bu bilgi doğal ve hikmetli bir bilgi olmuyor çoğu zaman

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s